هر آنچه باید پیش از خرید بیت کوین بدانید (قسمت اول)

چند وقتیست که اکثرمردم به فکر سرمایه گذاری در بازارهای مختلف همانند بورس، طلا، مسکن، خودرو و همچنین ارزهای دیجیتال افتاده اند. اما آیا همه دراین بازارها سود می کنند؟ بهتر است اینگونه سوال را مطرح کنیم: چه کسانی از طریق سرمایه گذاری سود می کنند؟

لازمه ورود به هر کسب و کاری، کسب اطلاعات کافی در آن زمینه می باشد. بسیاری از افرادی که بدون داشتن اطلاعات و تحقیق اقدام به شروع و سرمایه گذاری می کنند، بدون شک در دراز مدت ضرر خواهند کرد. سرمایه گذاری در بیت کوین نیز شامل این موضوع می شود.

اما آیا سرمایه گذاری در بیت کوین خوب است یا بد؟ آیا برای خرید بیت کوین دیر نیست؟ ریسک سرمایه گذاری در بیت کوین چقدر است؟ آیا می توانم سرمایه ام را با این ارز دیجیتال چند برابر کنم؟ از چه راه هایی می توان در بیت کوین سرمایه گذاری کرد؟

از زمانی که بیت کوین به صرافی ها وارد شد بیش از 10 سال می گذرد و یکی از پرسود ترین دارایی ها طی سالهای گذشته بوده است. به طور دقیق از 4138 روز، 3805 روز یعنی 92 درصد مواقع، سودآور بوده است.

اما سوال اصلی اینجاست که آیا اکنون برای سرمایه گذاری در بیت کوین دیر نیست؟ در ادامه در چند بخش به این سوال پاسخ خواهیم داد.

انواع مختلف سرمایه گذاری در بیت کوین

پیش از هر چیز باید بگوییم که بیت کوین یک دارایی بسیار پرریسک است. از آنجا که نوسانات قیمت بیت کوین بالاست، حتی باتجربه ترین های این حوزه نیز با احتیاط معامله می کنند. تا کنون بارها اتفاق افتاده است که قیمت بیت کوین بیش از 80 درصد ارزش خود را از دست داده است اما دوباره به ارزش واقعی خود بازگشته است و هم اکنون در زمان نوشتن این مطلب حدود 16200 دلار معامله می شود.

ابتدایی ترین نوع سرمایه گذری در آن، خرید بیت کوین و نگهداشتن آن است

.

روش اول: خرید بیت کوین و نگهداری

مرسوم ترین شیوه، روش خرید و نگهداری این ارز دیجیتال است که از آن با ناممرسوم ترین شیوه، روش خرید و نگهداری این ارز دیجیتال است که از آن با نام Hodl یاد می شود. منظور از آن، همان کلمه Hold به معنای نگهداری است.

مهم ترین قانون این است:

حرف و پیشنهاد هیچ کس را در مورد آینده گوش نکنید. خودتان  در مورد بیت کوین تحقیق کنید، یاد بگیرید و به یک نتیجه گیری برسید

چند نکته که باید در سرمایه‌گذاری و نگه‌داری از بیت کوین‌های خود بدانید:

اول آنکه هیچ وقت بیش از چیزی که قادر به از دست دادنش هستید، سرمایه‌گذاری نکنید. سرمایه‌گذاری در بیت کوین پرخطر است و این مسئله را همیشه به یاد داشته باشید.

دوم اینکه بعد از خرید بیت کوین مطمئن شوید که بیت کوین‌هایتان در کیف پول‌ شخصی‌تان (روی موبایل یا کامپیوتر) است و آنها را در یک صرافی نگه نمی‌دارید. اگر مبلغ قابل توجهی دارید، توصیه می‌کنیم از یک کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید. در صورتی که از پس هزینه این کیف پول‌ها بر نمی‌آیید، کیف پول‌های کاغذی بهترین گزینه هستند.

نکته سومی که باید در ذهن داشته باشید این است که تنها از یک صرافی ارز دیجیتال معتبر بیت کوین بخرید. گاهی پرداخت هزینه بالاتر در ازای امنیت و آرامش، ضرر به حساب نمی‌آید.

نکته چهارم و پایانی آن است که از متوسط هزینه دلاری (DCA) استفاده کنید؛ این یعنی همه بیت کوین‌های خود را در یک خرید، نخرید، بلکه هر ماه، هر هفته یا حتی هر روز هر سال یک مقدار مشخص بیت کوین خریداری کنید. بدین ترتیب شما در طول سال به یک مبلغ میانگین رسیده‌اید. خرید پله‌ای بسیار حائز اهمیت است.

روش دوم: معامله یا ترید بیت کوین

این روش کاملا با روش اول که یک روش بلندمدت است، متفاوت می باشد. به عبارت دیگر از آن، به عنوان یک روش سرمایه گذاری کوتاه مدت یاد می شود. روش معامله، به معنای خرید در قیمت پایین و اقدام به فروش بیت کوین آن در بازه های کوتاه مدت است. کار یک تریدر یا معامله گر، خرید و فروش های مداوم است.

معامله موفق نیازمند دانش و تجربه است. بازار معاملات بیت کوین پر از رقبای گردن کلفتی است که به دنبال تازه واردانی‌اند که بدون هدف پول خود را دور می‌ریزند. نهنگ‌ها در کمین شما هستند و بازار بیت کوین خیلی قاعده‌‌مند نیست.

بسیاری از سرمایه‌گذاران مشهور، معامله بیت کوین را پیشنهاد نمی‌کنند چون خطر ضرر در آن بسیار بالاست و بی شباهت به قمار نیست. مثل معروفی در میان کاربران وجود دارد که می‌گوید:

اگر می‌خواهید بیت کوین‌های خود را دور بریزید ترید کنید!

اگر در علم تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال خبره هستید و می‌خواهید معامله کنید، تریدرهای مشهور پیشنهاد می‌کنند که فقط مقدار کمی را به این کار اختصاص دهید و به سرمایه‌گذاری اصلی خود دست نزنید.

روش سوم: استخراج یا ماینینگ بیت کوین

طی سالهای اخیر، استخراج بیت کوین در ایران یک روش درآمدزایی نسبتا کم دردسر بوده و سود مناسبی را نصیب ماینرها کرده است. اگرچه این قشر نیز با مشکلاتی نظیر تامین برق، مکان مناسب برای  استخراج و همچنین ایرادات دولتی وارد بر استخراج مواجه بوده اند.

برای استخراج بیت کوین به دستگاهی به نام ماینر نیاز است. این دستگاه با اتصال به استخر استخراج بیت کوین از طریق اینترنت، اقدام به حل مسائلی کرده و پاداشی به نام بیت کوین می گیرند.

در کل اگر برای تامین هزینه خرید دستگاه و تجهیزات استخراج، مشکلی نداشته و به برق ارزان قیمت دسترسی دارید، این روش می تواند برای سرمایه گذاری دربیت کوین، روشی مناسب باشد.

روش چهارم: سرمایه گذاری در طرح هایی با سوددهی بالا

سایت‌هایی وجود دارند که ادعا می‌کنند با سرمایه‌ گذاری در بیت کوین سرمایه شما را دو برابر می‌کنند یا در کوتاه مدت زندگی‌تان را از این رو به آن رو می‌کنند. بیشتر این وب‌سایت‌ها در واقع شما را ترغیب به ورود به یک طرح پانزی می‌کنند که کاملا کلاهبرداری است.

این دسته وب‌سایت‌ها معمولا پول‌ها را از طریق اینترنت از افراد مختلف دریافت می‌کنند و به آنها وعده بازدهی سود مناسب می‌دهند. برای آن هم که اعتماد افراد را جلب کنند، در ماه‌های ابتدایی به صورت مرتب سودها را پرداخت می‌کنند و در نهایت دیگر خبری از آنها نمی‌شود.

این وب‌سایت معمولا امکان دعوت دیگران توسط کاربران را هم ایجاد می‌کنند و بار دیگر با وعده‌های دروغین، افراد بیشتری را جذب می‌کنند.

این روند چیزی در حدود سه الی چهار ماه ادامه می‌یابد تا جایی که از روز بعد دیگر وجود خارجی ندارند و وب‌سایت‌شان نیز از دسترس خارج می‌شود. دیگر نه خبر از پرداخت سود است و نه ادعاهای دروغین؛ فقط کاربران مانده‌اند و کلاهی که ازشان برداشته شده!

سیستم‌های بیت کانکت (Bitconncet) و USI Tech از مشهورترین برنامه‌های کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال بودند. در واقع فکر نمی‌کنم طرحی این چنینی پیدا کنید که ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد.

اگر سایت یا شخصی وعده‌ای بسیار بلند پروازانه به شما می‌دهد، تنها به دنبال دزدیدن سرمایه‌تان است.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Translate »